Skip to content

Nazywam się Wiktoria Aleksandra Barańska...

Wiktoria Aleksandra Barańska

Kandyduję do Parlamentu Europejskiego z 1 miejsca na podkarpackiej liście KWW Lewica. Pochodzę z Sanoka, jestem doktorantką na UJ i członkinią partii Razem oraz zarządu Stowarzyszenia Spójnik. Pracuję jako tłumaczka i copywriterka.

Zaangażowałam się politycznie z niezgody na łamanie w Polsce praw człowieka. Od lat walczę o respektowanie praw tych, których głos jest mało słyszalny: mniejszości, uchodźców, osób niewierzących, osób z niepełnosprawnościami, neuroróżnorodnych i chorujących oraz tych, którzy ledwo wiążą koniec z końcem. Istotny dla mnie temat to prawa Polek: od 2017 pracuję przy organizacji Manif i innych demonstracji w ich obronie. Jako członkini społeczności LGBT+ walczę o nasze prawa i widoczność: współorganizuję marsze równości w Sanoku i w Rzeszowie, jestem także koordynatorką ds. marszów we wschodniej części Polski w Koalicji Miast Maszerujących.

Dzielę życie pomiędzy Podkarpacie i Kraków. Kocham miejsce, z którego pochodzę, i boli mnie, że wiele osób z moich rodzinnych stron wyjeżdża stąd w bogatsze miejsca Polski lub za granicę w poszukiwaniu lepszego życia. Jako europosłanka będę walczyć o to, by Podkarpacie rozwijało się z tą samą prędkością, co reszta Europy. Będę przeciwdziałać wykluczeniu transportowemu i zabiegać o to, by mój region stał się miejscem, którego mieszkańcy widzą tu dla siebie przyszłość.

Moja rodzina rozsiana jest po różnych krajach, a Europa to moja codzienność. Polska jest krajem Unii Europejskiej przez większość mojego życia. Pozwoliło mi to na uczenie się działalności politycznej w wielu międzynarodowych organizacjach – jestem członkinią European Democracy Youth Network, absolwentką Young Democratic Leadership Academy oraz Future Leaders Connect. Przyszłość Europy to młodzi ludzie, a w Europarlamencie potrzebny jest głos mojego pokolenia.

Zachęcam do zapoznania się z moimi postulatami lub posłuchania wywiadów z moim udziałem.